Bluefield Completes Back-To-Back

The Class AA bracket at the boys’ state tournament is always filled with intrigue, and this year, it certainly did not disappoint.  There was an undefeated team (Robert C. Byrd), a one-loss team (Poca) whose only loss was to the undefeated team, and the defending champions (Bluefield) that returned all five starters from their title team among others in a very deep field.  By the tourney’s end, though, the Beavers of Bluefield left no doubt that they were the best in AA again this year.

Most of the quarterfinal games were not close.  Bluefield had little trouble in coasting to a 63-34 victory over Chapmanville Regional, a team making their first state tournament appearance in school history.  Robert C. Byrd struggled a little with East Fairmont early on before rolling to a 65-34 win.  Poca was in a battle for a half with Fairmont Senior, but the Dots controlled the second half en route to a 55-40 victory to advance to the semifinals.

DSC_0190The one exception was the quarterfinal matchup between Westside and Bridgeport.  The game started out at a breakneck speed, as both teams looked to push the ball up the floor.  Westside was on fire to start the game, but the Indians chipped their way back into it, trailing by just 5 at the half.  Bridgeport would stay within striking distance in the second half, but they never quite could get over the hump as the Renegades advanced with a 65-58 win.

This set the stage for two great semifinal matchups.  In the first, Poca gave Bluefield fits.  The Dots were able to effectively slow the game down a bit with patience on offence and tough defense.  Poca was able to pack defenders in the lane and limit the effectiveness of Lykel Collier, who thrives on penetration.  The Dots took a lead well into third quarter, but that’s when the Bluefield offense finally got rolling.  Poca couldn’t overcome some foul trouble in the second half, and the Beavers advanced to the title game with a 70-54 victory.

DSC_0392Westside’s semifinal game started much like their quarterfinal one, as they jumped out quickly to a sizable lead.  Like Bridgeport, Robert C. Byrd steadily climbed back in the game, but they were eventually able to take the lead from the Renegades.  RCB was in control of the game late, as they held an 8-point lead with not much more than a minute to play.  In a final effort to get back in the game, Westside jumped into a press, caused a flurry of turnovers, and was somehow able to tie the game and force overtime.  RCB showed mental toughness in the overtime period, though, as they bounced back from their shaky end to regulation to pull out the 78-73 win.

This set up a dandy of a title game between the defending champions and a team with a chance to become the first undefeated state champion since 1987.  Well, at least everyone thought it was going to be a dandy.  Bluefield had other plans.

The Beavers jumped all over RCB to start the game.  The Bluefield press gave RCB problems, forcing a bunch of turnovers.  Lykel Collier was able to get in the lane at will, and Anthony Eades was knocking down seemingly all his shots from the outside.  The Beavers led 25-4 after one quarter and 39-15 at the half, and though they made some runs, RCB never got the deficit back in single digits in the second half to make it a game. Bluefield coasted to a 64-39 victory to claim their second straight title.

DSC_0483Eades led the scoring with 29, and Collier finished one point shy of a triple double with 9 points, 11 assists, and 11 steals. Both of these first-team all-state selections were also chosen for the all-tournament team.   RCB was led by 14 points from Devonti Birch and 13 points and 11 rebounds by Justin Noble.

The state championship is the fourth in school history for Bluefield, as they also won back-to-back AA titles in 1995 and 1996.  This also concludes an excellent three-year stretch for this group of seniors in which they lost just seven total games with two state championships and one state runner-up.

Wheeling Central Survives, Claims Championship

Tournament basketball often boils down to survival, to somehow finding a way to win.  Wheeling Central Catholic did exactly that as they came out on top of the crazy Class A basketball state tournament.

DSC_0293Their path to the title started with a wild game in the quarterfinals as the Maroon Knights somehow held off a Parkersburg Catholic squad that was trying to become the first 8-seed in any classification to knock off a 1-seed since the WVSSAC adopted seeding in 2005.  The Crusaders looked to be on the verge of pulling it out in both regulation and the overtime period.  Chase Harler found Alonzo Manns underneath for the game-tying basket as time expired in regulation, though, and Central made enough plays down the stretch in OT to escape with the 59-57 win.

The Class A quarterfinals, as a whole, were wild.  Notre Dame, the 2-seed, also needed overtime to survive and eliminate Tucker County.  (After that game, legendary Tucker County head coach Tom Gutshall announced his retirement, completing his career with more than 500 victories and 20 appearances in the state tournament.)  Greater Beckley Christian seemed lifeless when they were down 22 points to Clay-Battelle late in the third quarter.  Elisha Kidd sparked a comeback that brought GBC all the way back to take the lead in about 4:30 of game time, but C-B regrouped and came away with a 61-56 victory.  Charleston Catholic won what was probably the least dramatic quarterfinal game when they beat Valley (F) 54-44, but they still had to overcome a sizable deficit in the third quarter to do it.

The Maroon Knights had an easier time in the semifinal round.  After hanging on to win their quarterfinal, Clay-Battelle was unable to bounce back the next day, and Wheeling Central cruised to a 71-54 victory.  The other semifinal was much more competitive, as Charleston Catholic played a strong fourth quarter to distance themselves from Notre Dame for a 50-38 win.

Charleston Catholic's Patrick Herlihy(50) goes high for a shot against Notre Dame's defense. (Photo by Jack Withrow)

This set up a classic state championship matchup between Wheeling Central and Charleston Catholic, the two most dominant basketball programs in Class A over that last 15 years.  In fact, this was the fifth title game matchup between the two since 2005, and at least one of the two teams has been in the championship game 13 of the last 15 years, with the two combining for 11 of those 15 titles.  Add in that this was the final game before retirement for Charleston Catholic head coach Bill McClanahan, and this double-overtime thriller was possibly the best of all those matchups.

The game was tight the whole way, but Charleston Catholic held a lead for much of the fourth quarter.  The Maroon Knights would not go away, though, and they steadily chipped their way back into it, tying the game to force overtime.  The two teams battled through two overtime periods, but the Irish ultimately couldn’t overcome an incredible 30-point effort from sophomore Chase Harler as Central pulled out a 64-55 victory.  David Park added 10 points and 14 rebounds for the Maroon Knights.

Senior Nick George, who concluded his career by starting his eleventh state tournament game, led Charleston Catholic with 20 points and 12 rebounds.  Fellow senior and first-team all-state selection Garret McCarty added 17 points for the Irish.

This state championship is the eleventh in the storied boys’ basketball history of Wheeling Central.  After winning 3 AA titles, this is their eighth since dropping down to Class A in the mid-1990s and their seventh since 2002.  With Harler and several other talented guys returning, expect to see the Maroon Knights right back here competing for yet another championship next year.

2014 Boys’ North-South Basketball Rosters

Selected by the WV Athletic Directors Association.

Friday, June 20, 2014 at 7:30 – South Charleston Community Center

NORTH - Coaches: Tom Gutshall and Don Bullett

Dominique Newman – Washington
Jacob Martin – Ravenswood
Wade Martin – Pt. Pleasent
CJ Burks – Hedgesville
Jacob Neal – Roane County
Cal Cistaro – Notre Dame
Logan Lawrentz – Parkersburg South
Trevon Wesco – Musselman
Ian Nichols – Tucker
David Park – Central
Kendall Smith – Washington
Johnnie Riley – Lewis County
Jimmy Galusky – Preston
Zack Willhoite – Magnolia

SOUTH - Coaches: Jim Justice & Bill McClanahan

Donte Nabors – Woodrow Wilson
Rondale Watson – Greenbrier East
Garret McCarty – Charleston Catholic
Brynden “Worm” Street – Logan
Jon Elmore – George Washington
Austin Canada – Wyoming East
Corey Bowles – Westside
Anthony Eades – Bluefield
Henry Sorsaia – Hurricane
Anthony Billings – South Charleston
Nick George – Charleston Catholic
Obi Romeo – Greenbrier East
Zen Clements – Princeton

State Tournament Reflections

Class AA semifinal between Robert C Byrd and Westside. (Photo by Jack Withrow)

Class AA semifinal between Robert C Byrd and Westside. (Photo by Jack Withrow)

Most of what I write over the course of the basketball season is a quick reaction.  I go to a game, come home, and write about it that night or the next morning.  I love being able to immediately talk about what I saw, because that is when I remember the most facts about the game.  Sure I would be able to better break down a game if I could review tape to analyze it, but outside of that, I feel writing quickly after a game is where I’m at my best.

I was hindered a bit from posting at the state tournament due to internet issues and some other things that caused me to get well behind on writing.  I decided to instead just take in the games and not worry about writing in the moment.  I purposely took some time to think about and reflect on the tournament, and these are some things that stood out to me.

Sometimes the tournament is all about survival.  I know that sentence is at least bordering on cliché, which I hate.  In this instance, though, it is very appropriate.  I’m referring to Class AAA where we didn’t necessarily have the best regular season teams in the finals, semifinals, or even quarterfinals.  We learned yet again that once the tournament starts, it doesn’t matter how well you played in the regular season.

DSC_0414

Hurricane’s Garrett DeFries rises for a jumper.

If you had seen Huntington get thoroughly beaten by GW in the MSAC third place game right after losing at Parkersburg, you wouldn’t have thought they were poised to make a fantastic postseason run. (In fact, Coach Hess admitted after the championship game that he had some long talks with his players after that game to say a lot of things (mainly energy and effort) needed to change if they were going to be contenders. They sure did.)  In much the same way, if you had seen Hurricane just get completely blown out by Woodrow Wilson in the Big Atlantic Classic, you would never have thought they could have gotten within a point of the state championship.

They both did, though.  Huntington got completely on the same page, stayed focused, and played with great intensity and effort.  It turns out when they did that, they were capable of beating every team in the state.  Hurricane played like a smart, veteran team, took care of the ball, and mixed in a variety of great defenses.  They were also greatly aided by the emergence of JT Rogoszewski.  Hurricane survived Winfield in the section and Spring Valley in the region to make their great run in the tournament.  Huntington survived everything that GW, Washington, and Hurricane could throw at them.

George Washington's Jon Elmore drives in the lane against Huntington's Arick Nicks. Photo by Jack Withrow

George Washington’s Jon Elmore drives in the lane against Huntington’s Arick Nicks. Photo by Jack Withrow

On the opposite end, there were several other top teams that could not survive.  Washington couldn’t survive a very poor shooting night against a team that could match up with them physically.  South Charleston couldn’t survive a tough shooting night and a lot of foul trouble.  Hedgesville couldn’t outlast Hurricane in a triple overtime thriller.  Woodrow Wilson couldn’t survive a great effort by Jon Elmore and GW in the regional.  Greenbrier East couldn’t survive a road regional at the South Charleston Community Center.  Other than finally seeing Huntington really hitting on all cylinders, I didn’t really see anything that made me disagree with my regular season opinions of all these teams.  They just couldn’t survive.

DSC_0162

Washington’s Jerome Jones attempts a three-pointer from the corner.

In hindsight, Huntington was probably the second best team all season.  Huntington’s only full strength loss this year was at Parkersburg. (The loss seems pretty inexplicable, but the Big Reds were playing very well at the end of the year and, as Coach Hess said, it’s just very hard to win at Parkersburg.) They took GW and South Charleston to the wire on the road without Arick Nicks, and we all saw at the tourney what an impact player Nicks is when he is in the lineup.  Their MSAC title loss came without Nick Tubbs in the lineup.  I knew they were playing very well early in the year, but after seeing them late in the year, I was afraid they had peaked too soon and questioned whether they could turn it on in the postseason.  As it turns out, they most definitely could turn it on in the postseason.  They were dominant in the sectional and regional against good teams, dismissed a very good GW team pretty comfortably in the quarterfinals, and played an incredible game to beat Washington before winning it all.  South Charleston could probably claim a better overall resume, but the Highlanders came within a Brandon Knapper buzzer beater of taking them to OT at South Charleston.  There was some justified doubt about this team at points in the regular season, but they could not have possibly done more to erase that from my mind in the postseason.  Huntington is extremely deserving of its state title.

DSC_0293

Wheeling Central celebrates after their overtime quarterfinal win over Parkersburg Catholic.

The Class A tournament was nuts.  In the moment, I thought the Class A tournament was crazy.  After I’ve had some time to think about it, I can confirm that it was indeed nuts.  I’m still not entirely sure how Wheeling Central won their quarterfinal game against Parkersburg Catholic. I thought PC was going to win in both regulation and OT before Central somehow pulled it out. (Unlike many of the top AAA teams, though, Central managed to survive.)  The Notre Dame/Tucker County quarterfinal was a heck of a wild game that was topped off by Tucker Coach Tom Gutshall retiring after the game.  Greater Beckley Christian’s comeback from 22 down over the course of about 4:30 of game time fueled by Elisha Kidd was incredible, but then Clay-Battelle recovered to win the game.  The semis were good but not quite as crazy.  The highly dramatic, double OT championship game also doubled as the final game of Charleston Catholic Coach Bill McClanahan’s excellent career.  It’s rare that a tournament in which the high seeds kept winning (3 over 2 was the only lower seed to win) could be this wild, but the drama was fantastic.

Robert C Byrd's Cameron Carvelli closely guards Bluefield's Lykel Collier. (Photo by Jack Withrow)

Robert C Byrd’s Cameron Carvelli closely guards Bluefield’s Lykel Collier. (Photo by Jack Withrow)

I’m going to focus even more on style of play in the future. This is a reflection mainly on the AA tournament.  I always take style of play into consideration, but I think at times I still don’t focus on it quite enough.  It is both fun and very helpful in analyzing matchups. I knew Westside and Bridgeport were going to try to out-do each other in pushing the pace, and that made for so much fun.  I ultimately thought Westside was going to be a little better at that, and it turns out they were.  Westside and RCB also wanted to play in a fairly similar way, and RCB was just a little better at it even though Westside jumped on them to start the game.  I thought RCB might be able to get it done and knock off Bluefield before the tourney started, but as I watched the quarterfinals and semifinals, my confidence in that started to fade.  RCB liked pressuring on defense and wasn’t afraid to push the pace, and they just weren’t going to be better than Bluefield at doing those same things, especially with Lykel Collier in top form and

Charleston Catholic's Patrick Herlihy(50) goes high for a shot against Notre Dame's defense. (Photo by Jack Withrow)

Charleston Catholic’s Patrick Herlihy(50) goes high for a shot against Notre Dame’s defense. (Photo by Jack Withrow)

Anthony Eades drilling everything.  As it turns out, Poca was the team with the best shot of knocking off Bluefield because they played such a contrasting style.  For two and a half quarters, Bluefield had their hands full as Poca packed the lane on defense and was patient on offense.  They ultimately couldn’t overcome Luke Frampton’s foul trouble and couldn’t keep Collier out of the lane.  A team playing like Poca plays was what it was going to take to beat Bluefield, though. No one was going to beat the Beavers playing their style.

(Related Tangent: It’s easy to forget now that last year RCB gave Bluefield all they wanted in the semis.  That was a heck of a game well into the fourth quarter.  While Bluefield erased any doubt that they were the best team, I also don’t think they were 25 points better than RCB.  If RCB came out more composed and took better care of the ball early, perhaps that is a very different game and maybe RCB even has a chance to win it.  Bluefield is so good at smelling blood in the water, though, and it doesn’t matter if it’s at the beginning of the game or the end.  They knew RCB was on the ropes early, and they went ahead and essentially put it out of reach. Though they never stopped battling, there was no way RCB could climb all the way out of that hole.  Tangent over.)

Notre Dame's Jarrod West(23) goes over top of Tucker County's Mitchell Mason(12) for 2 of his game high 28 points. Photo by Jack Withrow

Notre Dame’s Jarrod West(23) goes over top of Tucker County’s Mitchell Mason(12) for 2 of his game high 28 points. Photo by Jack Withrow

Well, that is all for now.  I’ll have a few more things posted in the coming days to help wrap up this season and take a look ahead to the next.  Check back here regularly for more.

2014 Class AAA Boys’ All-State Basketball Team

Voted by the West Virginia Sports Writers Association

First Team

Jon Elmore, George Washington, sr. (Captain)

C.J. Burks, Hedgesville, sr.

Jimmy Galusky, Preston, sr.

Brandon Knapper, South Charleston, so.

Dominique Newman, Washington, sr.

John Riley, Lewis County, sr.

Rondale Watson, Greenbrier East, sr.

Trevon Wesco, Musselman, sr.

 

Second Team

Donte Nabors, Woodrow Wilson, sr. (Captain)

Jerome Jones, Washington, sr.

Carrington Morris, Capital, sr.

Arick Nicks, Huntington, sr.

Ryan Reinbeau, Wheeling Park, jr.

Obi Romeo, Greenbrier East, sr.

Henry Sorsaia, Hurricane, sr.

Ja’Darian Wade, Parkersburg, jr.

 

Third Team

A.D. Cunningham, South Charleston, jr. (Captain)

Scottie Core, Morgantown, sr.

Tavian Dunn-Martin, Huntington, jr.

Aaron Ferguson, Princeton, jr.

Elijah Freeman, Martinsburg, sr.

Jacob Kilgore, Spring Valley, jr.

Cody Monroe, Parkersburg South, jr.

Nick Tubbs, Huntington, sr.

 

Honorable Mention

Elijah Bell, Wheeling Park; John Bellomy, Winfield; Phil Bledsoe, Wheeling Park; Anthony Billings, South Charleston; Nequan Carrington, Woodrow Wilson; Steven Chhabra, Shady Spring; Travis Clower, Hampshire; Thomas Cole, Brooke; Jordan Colebank, Parkersburg; Trey Dawson, Hurricane; Anthony Dean, George Washington; Daniel Delaware, Hedgesville; Tevin Dixon, University; Ty Dobson, Parkersburg South; Tanner Filben, John Marshall; Zach Fisher, Winfield; Chase Hancock, Woodrow Wilson; Tommy Hargroves, Musselman; Kade Harrison, Ripley; Greg Herbert, Spring Valley; Jamison Hunt, Ripley; Jarrell Jones, Martinsburg; Jordan Kinney, Capital; Logan Lawrentz, Parkersburg South; Jalen Jones, Oak Hill; Anthony Meadows, Huntington; Joe Nichols, Lewis County; Logan Phillips, Elkins; Josh Rein, Logan; J.T. Rogoszewski, Hurricane; Jalen Smith, Jefferson; Kendell Smith, Washington; Trenton Smith, Wheeling Park; Steven Solomon, Morgantown; Josh Steele, Spring Valley; Brynden Street, Logan; Tyus Wood, Riverside

2014 Boys’ Class AA Basketball All-State Teams

Voted by the West Virginia Sports Writers Association

First Team

Anthony Eades, Bluefied, sr. (Captain)

Devonti Birch, Robert. C. Byrd, jr.

Corey Bowles, Westside, sr.

Austin Canada, Wyoming East, sr.

Lykel Collier, Bluefield, sr.

Noah Frampton, Poca, jr.

Justin Noble, Robert C. Byrd, jr.

John Wilfong, Bridgeport, jr.

 

Second Team

Josh Butcher, Chapmanville, jr. (Captain)

Justin Cogar, Westside, jr.

Luke Frampton, Poca, fr.

Christian Hedinger, Wyoming East, sr.

Jake Martin, Ravenswood, sr.

Zach Meadows, PikeView, sr.

Jacob Neal, Roane County, sr.

Jared Tharp, Nicholas County, sr.

 

Third Team

Will Fox, Westside, jr. (Captain)

Taron Ayers, Wyoming East, sr.

Luke Dyer, Robert C. Byrd, so.

Tavon Horton, Fairmont Senior, jr.

Michael Kearney, Berkeley Springs, sr.

Eric May, Scott, jr.

Kevin Steele, Robert C. Byrd, sr.

Michael Yost, Bluefield, sr.

 

Honorable Mention

Riley Allen, Ritchie County; Chase Banker, North Marion; Dante Bonamico, Bridgeport; Donnell Bonds, Mount View; Cody Brown, Scott; Cody Carpenter, Lincoln; Cameron Carvelli, Robert C. Byrd; Matt Chandler, Poca; Robbie Cogar, Webster County; Stephen Cole, Clay County; Isaac Crow, Ravenswood; Corey Coppola, Bluefield; Seth Cottrill, Ritchie County; Elijah Cuffee, Poca; Trey Dalton, Chapmanville; Dalton Davis, Webster County; Taylor DeHaven, River View; Chase Detrick, Frankfort; Dikembe Dixon, Mingo Central; D.J. Edwards, Bluefield; Grant Ferguson, Wayne; Brian George, Petersburg; Nick Greely, East Fairmont; Cody Hilton, Braxton County; Myles Johnson, East Fairmont; Brett Justice, Wayne; Justin Kenneda, Westside; Alex Lee, Mingo Central; Cody McClung, Nicholas County; Blake Newhouse, Sissonville; Darhius Nunn, Fairmont Senior; Cody Opron, North Marion; Eric Peyatt, Nicholas County; Kenny Plumley, Chapmanville; Jordan Ponder, Bluefield; Chase Robey, Bridgeport; Skylar Rucker, Grafton; Grant Shanholtz, Petersburg; Matt Ryan, Summers County; Brennan Smith, Oak Glen; Chris Smith, Grafton; Terry Smith, Summers County; Caleb Spencer, James Monroe; Ryan Streets, Keyser; Caleb Sturgell, Tolsia; Jason Weitzel, PikeView; Isaak Wilmoth, Roane County; Chris Wood, Weir

2014 Boys’ Class A Basketball All-State Teams

Voted by the West Virginia Sports Writers Association

First Team

Nick George, Charleston Catholic, sr. (Captain)

Cal Cistaro, Notre Dame, sr.

Garret McCarty, Charleston Catholic, sr.

David Park, Wheeling Central, sr.

Preston Boswell, Magnolia, so.

Elisha Kidd, Greater Beckley, jr.

Chase Harler, Wheeling Central, so.

Zac Warden, Valley Fayette, so.

 

Second Team

Zach Chisler, Clay-Battelle, sr. (Captain)

Javonne Staunton-Bailey, Greater Beckley, sr.

Austin Cunningham, Gilmer County, sr.

Keith Clemons, Huntington St. Joe, fr.

Chaice Truex, Bishop Donahue, jr.

Ian Nichols, Tucker County, sr.

Logan Pomeroy, Meadow Bridge, sr.

Jake Ullman, Parkersburg Catholic, sr.

 

Third Team

Jarrod West, Notre Dame, fr. (Captain)

Kennedy Cain, Paden City, jr.

Henry Barron-Houchins, Valley Fayette, so.

Laythen Good, Buffalo, sr.

Tristan Haught, Clay-Battelle sr.

Ross Comis, Madonna, sr.

Rickie Carter, Midland Trail, sr.

Logan Routt, Cameron, jr.

 

Honorable Mention

Evan Arrington, Pendleton County; Thomas Baisden, Tug Valley; John Bard, Richwood; Calvin Blankenship, Tug Valley; Hunter Bradley, Wahama; Kalob Bell, Wirt County; Druw Bowen, Valley Fayette; Cannon Brummage, Clay-Battelle; Spencer Campbell, Magnolia; Aaron Cole, Moorefield; Ryan Clutter, Cameron; Raeshawn Breckenridge, Valley Fayette; Brian Conaty, St. Joseph; Matt Dlugos, Trinity; Brandon Elswick, Van; Cody Elza, Harman; Tyler Ewusiak, Madonna; Will Fenton, Fayetteville; Isaiah Francis, Greater Beckley Christian; Justin Goff, Notre Dame; Zack Heasley, Paden City; Ashton Hinzman, Doddridge County; Patrick Herlihy, Charleston Catholic; Jared Jennings, Greenbrier West; Bryce Jones, Bishop Donahue; John Thomas Keffer, Man; Triston Kocher, Valley Wetzel; Drew Lett, Doddridge County; Alonzo Manns, Wheeling Central; Payne Meadows, St. Joseph; Michael Miller, East Hardy; Jessy Moore, St. Marys; Cody Muncy, Sherman; Travis Murphy, Union; Josh Newlon, Paw Paw; Joe Padden, Parkersburg Catholic; Chris Petrucci, Notre Dame; Austin Ratliff, Gilmer County; Dylan Reynolds, Tyler Consolidated; Isaiah Robinson, Buffalo; Danny Slider, Calhoun County; Tyler Smith, Moorefield; Taylor Straughn, Bishop Donahue; Payton Sturm, Parkersburg Catholic; Ben Sycafoose, Tygarts Valley; Landon Travis, Williamstown; Derrick Villarcio, Tygarts Valley; Ben Weber, Richwood; River Weese, Paw Paw; Zak Wentz, South Harrison; Zack Willhoite, Magnolia; Gage Wix, Williamstown; Austin Zirk, Tucker County

2014 Girls’ Class AAA Basketball All-State Teams

Voted by the West Virginia Sports Writers Association

First Team

Taryn McCutcheon, Parkersburg South, so. (Captain)

Mariah Callen, University, sr.

Shayna Gore, Logan, jr.

Maddie Morris, Spring Valley, jr.

Sarah Kelly, Spring Valley, jr.

Abby Watson, Hurricane, jr.

Olivia Seggie, Morgantown, jr.

Keya Bartlett, Parkersburg South, jr.

 

Second Team

Angela Staffileno, Brooke, jr. (Captain)

Chaunte McDowell, Greenbrier East, sr.

Sydney Nunley, Greenbrier East, jr.

Dazha Congleton, Huntington High, so.

Tori Derrow, John Marshall, so.

Carly Elliott, Hedgesville, sr.

Monica Mitchell, Logan, so.

Kristen Nunn, Martinsburg, jr.

 

Third Team

Sierra Jordan, Cabell Midland, sr. (Captain)

Morgan Hilton, Shady Spring, jr.

Torri Wilson, St. Albans, so.

Haylea Roberson, Winfield, jr.

Anna Hayton, Parkersburg South, so.

Emily Pitkin, Cabell Midland, sr.

Shelby Boyle, University, so.

Sydney Holloway, Morgantown, so.

 

Honorable Mention

Courtney Reed, Buckhannon-Upshur; Brooklyn Perkey, Lewis County; Shae Chico, University; Sammie Parks, Morgantown; Brittany Sanders, Preston; Alexis Schoolcraft, Preston; Sarah Williams, Ripley; Brooke Kurucz, Parkersburg; Katelyn Byrd, Parkersburg South; Alanna Mobayed, George Washington; Brittany Wood, Riverside; Breanna Propst, St. Albans; Aaliyah Dunham, South Charleston; Taliah Cashwell, South Charleston; Savannah Shamblin, Nitro; Jaylyn Copeland, Spring Mills; Jordyn Dawson, Huntington; Kassidy Lemons, Spring Valley; Stephanie Bias, Cabell Midland; Ericka Budd, Huntington; Essence Underwood, Martinsburg; Taylor Ferguson, Martinsburg; Jaylyn Copeland, Spring Mills; Ericka Gordon, Hampshire; Morgan Adams, Washington; Bailey Filben, John Marshall; Emily Winters, John Marshall; Aaliyah Williams, Woodrow Wilson; Rebekah Cook, Woodrow Wilson; Ashley Culicerto, Princeton; Kaitlyn Goodman, Oak Hill; Chloe Honaker, Greenbrier East; Abigail Gwinn, Shady Spring; Alex Gray, Capital.

2014 Girls’ Class AA Basketball All-State Teams

Voted by the West Virginia Sports Writers Association

First Team

Hope Lester, Westside, jr. (Captain)

McKinzee Barker, Clay County, jr.

Kaden Whaley, Fairmont Senior, jr.

Brittany Gould, Sissonville, sr.

Brandy Morrison, Summers County, sr.

Lexi Carr, Keyser, sr.

Savannah Winnett, Tolsia, sr.

Emily Knight, Lincoln, sr.

 

Second Team

Emily Stoller, Fairmont Senior, jr. (Captain)

Alyssa Shingle, Weir, sr.

Sarah Haynes, Berkeley Springs, sr.

Megan Haller, North Marion, so.

Madison Jones, Sissonville, so.

Hailey Miller, Ravenswood, so.

Hannah King, Herbert Hoover, sr.

Anna Marie Moscufo, North Marion, sr.

 

Third Team

Lexi Taylor, Keyser, jr. (Captain)

Cassidy Taylor, Roane County, jr

Hannah Griffith, Grafton, so.

Ali Jo Whitman, Scott, sr

Lyndsay Hatfield, PikeView, jr.

Faith Davis, Westside, sr.

Whittney Justice, Summers County, fr.

Kristen Desrocher, Chapmanville, sr.

 

Honorable Mention

Makayla McElwayne, Lincoln; Hayley Haning, Lincoln; Hannah Fetty, Bridgeport; Tessa Clark, Grafton; Kaelyn Drainer, Grafton; Corin Todd, Robert C. Byrd; Tyaira Horton, Fairmont Senior; Kelsey Morrone, Fairmont Senior; Presley Tuttle, North Marion; Noca Singleton, North Marion; Felicity VanGilder, East Fairmont; Brooklynn Weaver, East Fairmont; Karli Pinkerton, Sissonville; Bailey Aab, Herbert Hoover; Danielle Brown, Westside; Megan Endicott, Westside; Brittney Justice, Summers County; Avery Pivont, Summers County; Destiney Sims, Bluefield; Dazia Edwards, Bluefield; Bre Pertee, Wyoming East; Madison May, PikeView; Katie Dobbs, River View; Keisha Johnson, Mount View; Taylor Treadway, Ravenswood; Vanessa Tallman, Ritchie County; Isabella Haverty, Clay County; Emily Harper, Braxton County; Jordan Presley, Tolsia; Vanessa Hissam, Oak Glen; Brittani Bible, Petersburg; Ashley Curry, Mingo Central; Samantha Stout, Webster County.

2014 Girls’ Class A Basketball All- State Teams

Voted by the West Virginia Sports Writers Association

First Team
Mychal Johnson, St. Joseph, sr. (Captain)
Griffin Dempsey, St. Joseph, sr.
Kendra Walker, St. Marys, sr.
Rachel Lee, St. Joseph, sr.
Chelsey Parkins, Buffalo, sr.
Julie Bishop, Gilmer County, sr.
Vida Imani, Charleston Catholic, fr.
Tristin Day, Pocahontas County, so.

Second Team
Ashley Hall, St. Marys, so. (Captain)
Mychelle Johnson, St Joseph, so.
Stephanie Betler, Tucker County, sr.
Jackie Halapy, Trinity, sr.
Regan Blaha, Wheeling Central, jr.
Lindsay Baker, Wheeling Central, so.
Sophia Kinnard, Tyler Consolidated, sr.
Mallory Chapman, Magnolia, sr.

Third Team
Caitlin White, Meadow Bridge, sr. (Captain)
Madie Pritt, Fayetteville, jr.
Alex Schaffer, Parkersburg Catholic, jr.
Anna Whelan, Charleston Catholic, sr.
Monica Bragg, Madonna, so.
Ashley Morris, Williamstown, fr.
Asia Petitte, St. Jospeh, sr.
Francesca Steele, Notre Dame, so.

Honorable Mention
Sydney Reed, Tyler Consolidated; Myah Charkawi, Paden City; Melissa Cieslewski, Williamstown; Liz Adams, Wirt County; Katlyn Casino, Clay-Battelle; Hayley Jones, Clay-Battelle; Belle Harold, Paw Paw; Sierra Riffle, Doddridge County; Rachel Rogers, Notre Dame; Tyesha Taylor, Huntington St. Joseph; Madison Syner, Midland Trail; Bobbie McNabb, Pocahontas County; Kristen Harris, Greenbrier West; Kendall Malay, Fayetteville; Avina Sedlock, Fayetteville; Heather Nicewander, Montcalm; Meagan Triplett, Trinity; Megan Myers, Trinity; Ally Redden, Meadow Bridge; Hannah Brown, Richwood; Rebekah Graham, Greater Beckley Christian; Paige Pritt, Tygarts Valley; Adreana Vance, Tug Valley; Hannah Armstrong, Tug Valley; Marilyn Cassell, East Hardy; Hillary Ord, Pendleton County; Kelsi Chapman, Magnolia; Mackenzie Michaels, Wheeling Central; Lindsay Jones, Hundred